Home / Komputery Stacjonarne / Procesory / Prezentujemy najnowszą mapę drogową Intela do Q2’2014

Prezentujemy najnowszą mapę drogową Intela do Q2’2014

Firma Intel zaprezentowała swoją najnowszą mapę drogową, która prezentuje plany rozwoju procesorów oraz chipsetów na najbliższe 12 miesięcy. Przedstawiona mapa zawiera informacje o wszystkich rodzinach desktopowych procesorów oraz chipsetów Intela, które pojawią się w sprzedaży w najbliższym czasie i obejmuje ona układy od modeli Celeron po topowe układy Ivy Bridge-E.

Patrząc na nową mapę drogową firmy Intel zauważymy, że jednostki z rodziny Celeron doczekają się swoich następców dopiero w pierwszym kwartale przyszłego roku (Q1’2014) i będą one oparte na nowo wprowadzonej architekturze Haswell. Z kolei procesory z linii Pentium oraz Core i3 już w przyszłym kwartale (Q3’2013) będą bazowały na tej architekturze).

Najwydajniejsze procesory dla gniazda LGA 2011 oparte o architekturę Ivy Bridge-E (IB-E), to pojawią się one również w przyszłym kwartale (Q3’2013), czyli w tym samym momencie, w którym pojawia się procesory Pentium oraz Core i3 (Haswell dla gniazda LGA 1150). Z kolei zmodernizowane procesory Haswell zadebiutują za około 12 miesięcy w drugim kwartale 2014. Ponadto pewne zmiany zajdą również w świecie chipsetów. Otóż swoje premiery będą miały również chipsety: H81 (Q3’2013) oraz H97 i Z97 (Q2’2014).

O użytkowniku Łukasz Szałas

Pasjonat motoryzacyjny i komputerowy. Wieloletnia praktyka w konfiguracji zestawów komputerowych poparta dogłębną wiedzą z zakresu informatyki.