Home / Aktualności / Ponowne problemy Intela tym razem związane z chipsetami X99 Express

Ponowne problemy Intela tym razem związane z chipsetami X99 Express

Intel-X99-Chipset 01
Wydawało by się, że problemy konstrukcyjne jeśli chodzi o ostatni chipset Intel X79 mamy już za sobą (dotyczyły one zintegrowanego kontrolera pamięci masowych, które zmusiły niektórych producentów do przeprojektowania płyt głównych np. do zmniejszenia ilości portów SATA / SAS), a tu wypłynęły na powierzchnie nowe związane z chipsetem X99 Express.

Chipset X99 Express jest głównym motorem napędowym jednego z ostatnich procesorów firmy Intel, a mianowicie Core i7-5xxx „Haswell-E” oraz platformy HEDT. Chipset ten, który notabene bazuje na innym modelu (C610), na papierze posiada aż 10 portów SATA 6 Gb/s, lecz dzięki wspomnianym obostrzeniom konstrukcyjnym, taka liczba jest niemożliwa do osiągnięcia.

Aby to wszystko miało sens, Intel wycofał wersję 4.1.0.1046 sterowników RSTe oraz przekonał innych producentów korzystających z jego rozwiązań do zrobienia tego samego. Asus np. poinformował, że powodem wycofania owych sterowników był brak wsparcia komend ATA TRIM dla macierzy dysków SSD (RAID). 

Najnowsza wersja sterowników powoduje, że dla systemu widoczne jest tylko 6 z 10 portów SATA 6 Gb/s. Pozostałe 4 będą widoczne jako dodatkowy kontroler, w dodatku dopiero gdy podłączymy do niego jakieś urządzenie. Kontroler ten będzie rozpoznawany w systemach Windows jako standardowy kontroler AHCI, co oznacza nic innego jak brak wsparcia dla tych urządzeń jeśli chodzi o zaawansowane zarządzanie oszczędzaniem energią.

Na chwilę obecną Intel nie odpowiedział oficjalnie na te problemy związane z najnowszymi chipsetami X99 Express.

Intel-X99-Chipset