Home / Aktualności / Najczęściej klonowane smartfony ubiegłego roku

Najczęściej klonowane smartfony ubiegłego roku

Tak jak kopiowanie programów, płyt i filmów to praktycznie przeżytek z uwagi na usługi strimingowe, tanie aplikacje i kary finansowe, tak kopiowanie smartfonów to obecna faza ery plagiaryzmu. Jednym (aczkolwiek zapewne niejedynym) narzędziem do tego celu jest AnTuTu, dzięki któremu nie tylko prawdziwi producenci, ale i ci „pożyczający” sobie pomysły od innych, zdobywają wiedzą na temat wydajności oraz konfiguracji. Takie informacje pozwalają m.in. na oszczędności na badaniach.

Wracając jednak do samego klonowania smartfonów, w zeszym roku (od stycznia do grudnia), zostało sklonowanych ponad 460 tys. urządzeń. Choć jest to jedynie 2,64 procent z puli 17,424,726 telefonów, które zostały przetestowane przy pomocy wspomnianej aplikacji testującej, to obrazuje to szeroką skalę tego problemu, najczęściej występującego na terytorium Chin.

Jeśli chodzi o samych producentów, którzy cierpią na owym procederze,wymienić warto Samsunga (ponad 36 procent jego urządzeń, które testowano w AnTuTu to klony) czy Apple (zaskakująco jedynie w 8 procentach). Inni producenci musieli „zadowolić” się połową osiągów Apple. Znana aplikacja testująca nie informuje o innych producentach, aczkolwiek problem jest nadal poważny (ponad 44 procent to sklonowane smartfony).

 

Analizując dalej widać, że klonowaniu poddawane są zarówno chińskie jak i europejskie wariany (Galax S7 / S7 Edge), choć i stanową wersją nie można pogardzić. Galaxy S8+ z uwagi na późny debiut plasuje się na końcu niechlubnej stawki.

Podsumowując, Samsung zdobył złoto, Apple srebro a Xiaomi brąz. Miejmy nadzieję, że choć trochę osłodzi to tym producentom straty finansowe. Poniżej wspomniana lista 10 najbardziej klonowanych smartfonów 2017 roku.

 

Źródło: AnTuTu

 

O użytkowniku Grzegorz Szałas

Entuzjasta nowych technologii i założyciel portalu Tech Dice. Poza technologią uwielbiam dobry film, dawkę muzyki oraz aktywności na świeżym powietrzu.