Home / Oprogramowanie / Microsoft Windows 10 – informacje i wymagania sprzętowe

Microsoft Windows 10 – informacje i wymagania sprzętowe

Windows 10

Microsoft Windows 10 zbliża się wielkimi krokami, i choć nie znamy dokładnej daty premiery tego systemu, to z oficjalnych informacji wynika, że pojawi się on już tego lata.

Najnowszy OS pojawi się równocześnie w 190 krajach i w 111 językach, co w zasadzie nie jest żadnym zaskoczeniem, no ale…

Dowiedzieliśmy się również, że Windows 10 zostanie wyposażony w tonę nowych funkcji, i nie myślimy tu tylko o powrocie paska Start lecz m.in. o rozpoznawaniu twarzy, źrenic oczu czy odcisków palcó – słowem autentyfikacji biometrycznej.

Z wcześniejszych doniesień, które jak widać się potwierdzają wynika, że Cortana jest w już bardzo zaawansowanej formie by pojawić się w nowym systemie operacyjnym.

Razem z tymi informacjami pojawiły się również minimalne wymagania systemowe, które mogą jednych zaskoczyć pozytywnie, innych negatywnie. Jednak nie będziemy was martwić, i napomniemy tylko, że w związku iż system będzie niemalże identyczny zarówno dla komputerów, tabletów i smartfonów, nie są one wygórowane.

W Windows 10 znalazło się wsparcie dla procesorów Qualcomm (MSM8909, MSM8208, MSM8994, MSM8992, MSM8952), Intel (Cherry Trail, Skylake, and Atom x3) , i AMD (Carrizo, Carrizo-L) a jeśli chodzi o pozostałą specyfikację minimalną to wymagane będzie 512 – 4GB pamięci RAM, wyświetlacze m.in. 3-8 cali (dla urządzeń mobilnych).

Komputery PC będą wymagały ekranu od 7 cali w zwyż (pod warunkiem, że będą one oferować rozdzielczość co najmniej 800 x 600), 1 GB RAM dla 32 bitowej wersji systemu i 2 GB dla 64-bit.

Tak więc jak widzicie, nie ma się czego bać i jeśli nie będziemy grać w topowe produkcje, to powinniśmy spać spokojnie nawet z dosyć starym komputerem pod biurkiem (lub na).