Home / Komputery mobilne i tablety / Laptop pracujący do 12 godzin na baterii?

Laptop pracujący do 12 godzin na baterii?

apple-macbook-air-13-cali

Korzystanie z laptopa w wielu przypadkach ogranicza się do relatywnie krótkiej pracy na baterii głównie z zawyżanego czasu pracy na akumulatorów deklarowanego przez producentów (testy z warunkach laboratoryjnych). Czas z jakim użytkownik może korzystać z laptopa jest ograniczony ze względu na wiele czynników m.in. jasności ekranu, włączonemu modułowi sieci bezprzewodowej, temu czy korzystamy z edytora tekstu czy też oglądamy film lub gramy w grę a to tylko niektóre z nich.

Co jeszcze wpływa na pożeranie energii przez nasze komputery przenośne. Należy wspomnieć na początek o wielkości matrycy, procesorze czy karcie graficznej. Nie bez znaczenia jest też dysk twardy. Wielu producentów oferuje w swoich produktach dyski SSD nie tylko ze względu na szybkość ich działania czy odporność na upadek lecz również na energooszczędność. Przekątna ekranu ma także znaczący wpływ na czas pracy na baterii tak samo jak procesor. Mniej pikseli do podświetlania przekłada się na dłuższe użytkowanie mobilnego komputera. Odpowiednia konstrukcja i optymalizacja chipów w laptopie (czy to graficznego czy procesora głównego) potrafi zdziałać cuda w walce o cenną energię.

Dowieść tego można śledząc czas pracy na baterii na przykładzie najnowszego MacBooka Air. Użycie we wspomnianym laptopie długo wyczekiwanych procesorów Intel Haswell pozwoliło Apple osiągnąć czas pracy do 12 godzin. Przetestowaliśmy to poddając 13 calowy laptop MacBook Air, podczas którego bez ogródek słuchaliśmy muzyki, korzystaliśmy z Youtube oraz internetu a to wszystko przy maksymalnej jasności ekranu. Czas jaki osiągnęliśmy wyniósł 10 minut i 15 minut. Oszczędzanie energii było oczywiście wyłączone tak więc przy normalnym użytkowaniu wierzymy, że można uzyskać deklarowane 12 godzin bez ładowania. Poprzedni MacBook używał prawie identycznych komponentów jak najnowszy z różnicą tylko w postaci użytego procesora. Apple oferuje wspomniane Mackbooki z dwurdzeniowymi procesorami  Intel Haswell taktowane z prędkością 1,3 (core i5) lub 1,7 GHz (core i7). Wbudowana bateria posiada pojemność 50 Whr (wato-godzin).

Czas 10 – 12 godzin na baterii jest niesamowity i dotychczas nie osiągalny dla komputerów mobilnych. Dzięki technologii firmy Intel zauważyć można jak duże znaczenie ma użyty procesor, który odpowiednio wsparty przez pozostałe komponenty może zaoferować dłuższą pracę na baterii bez poświęcenia osiągów.