Home / Artykuł sponsorowany / Kholat – Odkryj tajemnicę tragedii na Przełęczy Diatłowa

Kholat – Odkryj tajemnicę tragedii na Przełęczy Diatłowa

KholatMroczna historia w debiucie

Była to prawdopodobnie noc z 1 na 2 lutego 1959 roku. Grupa dziewięciu studentów Uralskiego Instytutu Politechnicznego w Swierdłowsku, znanym obecnie jako Jekaterynburg, pod przywództwem 23-letniego Igora Diatłowa i doświadczonego 37-letniego przewodnika Siemiona Zołotariowa od tygodnia wędrowała po północnej części Uralu.

Miał to być dla nich kolejny etap przygotowań do wyprawy do Arktyki. Choć średnia wieku śmiałków, którzy obrali najtrudniejszą możliwą trasę prowadzącą na szczyt Otorten wynosiła zaledwie 24 lata, to wszyscy byli już doświadczeni i gotowi do zmagania się z wyjątkowo surowymi zimowymi warunkami na Uralu. Wieczorem 1 lutego grupa nieco wbrew swoim pierwotnym planom rozbiła obóz na zboczu góry Chołatczachl (ang. Kholat Syakhl), której nazwa w języku miejscowego ludu Mansów oznacza dosłownie górę umarłych…

Śladami sowieckich studentów

Kholat 03

Nasza przygoda w grze Kholat, pierwszej produkcji polskiego studia IMGN.pro, rozpoczyna się zupełnie tak samo, jak wyprawa grupy Diatłowa – na stacji kolejowej Iwdiel, skąd ruszamy drogą obraną przez sowieckich studentów. I choć Kholat nie jest typowym survival-horrorem, to wędrówkę głównego bohatera nie sposób porównać do spaceru po parku.

Rozgrywka polega na eksplorowaniu okolicy i stopniowym poznawaniu przygotowanej przez autorów historii zainspirowanej autentycznymi wydarzeniami z końca lat ’50 ubiegłego wieku. Bohater, poruszając się po niegościnnej okolicy, używa mapy i kompasu.

Kholat 05

Podczas gry musimy się nimi sprawnie posługiwać, ponieważ nie uświadczymy żadnych strzałek, czy wskaźnika pokazującego, w którym miejscu aktualnie się znajdujemy.

Na naszej drodze znajdziemy zapiski ekipy Diatłowa, fragmenty dziennika grupy ratowniczej, która wyruszyła pod koniec lutego 1959 na poszukiwania zaginionych studentów oraz artykuły i listy traktujące o tych równie tragicznych, co budzących strach wydarzeniach. Akcja przyspiesza w momencie, gdy dają o sobie znać wrogo nastawione siły nadprzyrodzone w postaci pomarańczowych zjaw lub mgły o tym samym kolorze.

kholat 01

Aby pozostać przy życiu musimy ratować się ucieczką lub znaleźć bezpieczną kryjówkę. Sugestywny klimat wprost wylewa się z ekranu monitora. Ponury las zasypywany nocą przez potężną śnieżycę, szum wiatru, powodujące ciarki na plecach wycie wilków, rytmiczne kapanie kropel zakłócające martwą ciszę w jaskiniach i budząca niepokój muzyka… Bardzo dobra oprawa audiowizualna zarówno zachwyca, jak i buduje ponurą aurę, która otacza nas równo przez 4 do 6 godzin, które wystarczą na ukończenie gry.

Z pewnością nie jest ona zbyt krótka – tyle czasu w zupełności wystarczy, by dać się pochłonąć tej wciągającej wirtualnej opowieści i z pełnym zaangażowaniem przyswajać kolejne fakty dotyczące, co wydarzyło się na górze umarłych.

Śmierć na Przełęczy Diatłowa

Warto zwrócić uwagę na to, iż studio IMGN.pro pieczołowicie odwzorowało dokumentację ekipy ratunkowej z miejsca tajemniczej tragedii. Znajdziemy zatem poważnie uszkodzony namiot z rozciętą od wewnątrz powłoką, czy stare narty wbite w śnieg.

Gdy ponad 50 lat temu ratownicy dotarli do obozu grupy Diatłowa najpierw znaleźli pod sosnami szczątki małego ogniska oraz bose, ubrane jedynie w bieliznę zwłoki 24-letniego Jurija Kriwoniszczenki i 21-letniego Jurija Doroszenki. Następnie 300 metrów od sosen odnaleziono ciało 23-letniego Igora Diatłowa, nieco dalej ciała 23-letniego Rustema Słobodina i 22-letniej Zinaidy Kołmogorowej. Cała trójka zmarła z powodu hipotermii, jedna z nich miała lekko pękniętą czaszkę. Dopiero 4 maja 1959, po długich i wyczerpujących poszukiwaniach odnaleziono cztery pozostałe ciała z ciężkimi obrażeniami. 24-letni Nikołaj Thibeaux-Brignolle miał strzaskaną czaszkę, 37-letni przewodnik Siemion Zołotariow zmiażdżoną klatkę piersiową, a u 21-letniej Ludmiły Dubininy oprócz zmiażdżonej klatki piersiowej stwierdzono też brak języka i części twarzy.

Kholat 02

W tym samym miesiącu umorzono śledztwo, a za przyczynę tragedii oficjalnie uznano „działanie nieznanej siły”. Aż do dnia dzisiejszego powstają kolejne hipotezy i teorie spiskowe, będące próbą wyjaśnienia przyczyn tragedii na dzisiejszej Przełęczy Diatłowa. Do najbardziej znanych należy atak Mansów, lawina, wojskowe eksperymenty lub ćwiczenia, działanie istot pozaziemskich, infradźwięków lub yeti.

Czym jest Kholat?

Kholat 04

Debiut polskiego studia IMGN.pro na rynku gier komputerowych to swoista interaktywna opowieść z elementami horroru. Mroczny klimat jest efektywnie budowany przez rozwiązane o dużo mówiącej nazwie Fear Manager. Jego zadaniem jest dynamiczne dostosowywanie atmosfery do tego, co aktualnie dzieje się w świecie gry.

Dzięki niemu, a także bardzo dobrej koncepcji artystycznej Kholat, regularnie będzie niepokoiło nas poczucie zagrożenia i totalnej dezorientacji w nieprzyjaznej, budzącej grozę okolicy szczytu Otorten. Specyficzną atmosferę zapewnia też narrator, który w zależności od wersji językowej przemawia głosem Andrzeja Chyry lub Seana Bean’a. Jest to spowodowane tym, że jego komentarze są dość enigmatyczne i nie dają prostych wskazówek, czy też odpowiedzi na pytania, które będą się kłębiły w naszych głowach podczas gry w Kholat.

Dzięki wyjątkowemu klimatowi, zapadającym w pamięć i mistrzowsko zaprojektowanym lokacjom oraz tajemniczej historii inspirowanej autentycznymi wydarzeniami z pewnością spędzimy na wirtualnej Przełęczy Diatłowa wiele godzin, które dostarczą nam niecodziennej rozrywki na bardzo wysokim poziomie.