Home / Aktualności / Kaspersky Free Fake ID Scanner – bezpłatny skaner luk bezpieczeństwa dla Androida

Kaspersky Free Fake ID Scanner – bezpłatny skaner luk bezpieczeństwa dla Androida

Z myślą o poprawie bezpieczeństwa użytkowników Androida przed lukami wykrytymi w ostatnich miesiącach Kaspersky Lab udostępnił nową bezpłatną aplikację mobilną Kaspersky Fake ID Scanner.

Aplikacja ta skanuje smartfony i tablety w poszukiwaniu luk, które mogą narazić na zagrożenia dane, prywatność, a nawet pieniądze użytkowników.

W ostatnich miesiącach nie brakowało informacji o nowych zagrożeniach. Jedną z nowych luk, która przyciągnęła wiele uwagi, była podatność Fake ID wykryta przez ekspertów z Bluebox Labs.

Pozwala ona atakującym na ukrywanie dowolnych aplikacji – w tym szkodliwych – pod postacią użytecznych i legalnych programów tworzonych przez znanych i zaufanych producentów.

Inną luką, która była na ustach niemal wszystkich, to Heartbleed. Może ona zostać wykorzystana do odczytywania zawartości pamięci w systemach z pewnymi wersjami protokołu OpenSSL.

Oznacza to, że atakujący mogą uzyskać dostęp do poufnych danych użytkownika, wysyłając specjalnie przygotowane żądania. Luka Heartbleed dotknęła wiele komputerów na całym świecie, łącznie z serwerami Google.

Jednym z niedawnych odkryć jest także luka Master Key, która pozwala cyberprzestępcom na uzyskanie dostępu do urządzenia z Androidem z prawami administratora (root). W rezultacie atakujący mogą uruchomić dowolne oprogramowanie bez wiedzy i zgody użytkownika.

Mimo że Google bardzo szybko radzi sobie z usuwaniem tego typu luk – i tak było w tym przypadku – miliony użytkowników urządzeń z Androidem ciągle mogą ulec infekcji. Wynika to z faktu, że producenci smartfonów i tabletów często dość opieszale dodają uaktualnienia – szczególnie dla starszych urządzeń.

Kaspersky Free Fake ID Scanner Kaspersky Free Fake ID Scanner 02

Aby umożliwić użytkownikom ochronę przed zagrożeniami tego rodzaju, Kaspersky Lab stworzył Kaspersky Free Fake ID Scanner – narzędzie pozwalające właścicielom urządzeń z Androidem na skanowanie sprzętu w poszukiwaniu luk i uzyskanie pewności, że zainstalowane aplikacje nie korzystają z podatności zmniejszających bezpieczeństwo.

Aplikacja nie usuwa wykrytych luk, jednak pozwala na błyskawiczne zainstalowanie darmowej wersji Kaspersky Internet Security for Android, gdy zidentyfikowane zostaną jakiekolwiek zagrożenia.

Produkt ten chroni urządzenia mobilne przed szkodliwym oprogramowaniem, niezależnie od kanałów wykorzystywanych przez nie do infekowania systemu Android.

Źródło: Kaspersky Lab