Home / Aktualności / Intel Stratix 10 MX FPGA – pierwszy procesor ze zintegrowaną pamięcią HBM2

Intel Stratix 10 MX FPGA – pierwszy procesor ze zintegrowaną pamięcią HBM2

Jeden z czołowych producentów procesorów, Intel, zapowiedział dostępność swojego najnowszego produktu, procesora Stratix 10 MX FPGA, wykorzystującego zintegrowaną pamięć High Bandwidth Memory DRAM (w skrócie HBM2). Poprzez  upakowanie wewnątrz FPGA szybkiej pamięci HBM2, Intel jest w stanie zaoferować przepustowość na poziomie 10 razy większą niż w przypadku wykorzystania modułów DDR. Wartości, których można oczekiwać to 512 gigabitów na sekundę.

Takie rozwiązanie jest wręcz idealne w przypadku wysoko wydajnych komputerów high-performance computing (HPC), wirtualizacji w sieci (NFV) czy przy wykorzystaniu aplikacji korzystających ze sprzętowych akceleratorów do przesyłania dużych ilości danych. Tym samym wykorzystanie procesora Intel Stratix 10 MX w domowym środowisku będzie się praktycznie mijało z celem.

Profesjonalne wykorzystanie procesora Intela wynika z możliwości szybkiej kompresji i dekompresji danych zanim lub kiedy dane osiągną szczytowe wartości. Stratix 10 MX FPGA z pamięcią HBM2 jest w stanie szybciej to wykonać oraz przyspieszyć niż w przypadku standardowych procesorów FPGA. Za przykład mogą tu posłużyć Apache Kafka czy Apache Spark, w których kluczowe jest szybkie pchnięcie danych przy użyciu sprzętowej akceleracji czasu rzeczywistego. Opisywany tu produkt Intela może jednocześnie odczytywać / zapisywać oraz szyfrować i odszyfrowywać dane w czasie rzeczywistym bez obciążania zasobów procesora. 

Jak może część z was wie, pamięci HBM2 składują pionowo warstwy DRAM używając przy tym technologii TSV. Warstwy DRAM z kolei siedzą na podstawowej warstwie, która połączona jest z FPGA wykorzystując do tego wysoki stopień upakowania mikroskopijnych uwypukleń. Ponieważ procesor  Intel Stratix 10 MX FPGA używa wbudowanego wielordzeniowego mostka EMIB (Embedded Multi-Die Interconnect Bridge), jest on w stanie znacząco przyspieszyć komunikację między warstwami FPGA oraz DRAM. 

Reasumując, opisywany to nowy model procesora Intela to odpowiedź na ograniczenia przepustowości pamięci procesora przy zachowaniu dobrego zużycia energii. Zapowiedź poprzedza dostępność zarówno  14nm procesora Stratix 10 GX z kartą sieciową 28G, jak również modelu wyposażonego w czterordzeniowy procesor ARM. Cen niestety nie podano. 

 

O użytkowniku Grzegorz Szałas

Entuzjasta nowych technologii i założyciel portalu Tech Dice. Poza technologią uwielbiam dobry film, dawkę muzyki oraz aktywności na świeżym powietrzu.