Home / Aktualności / GIGABYTE GA-Z97X-Gaming 5 – czyli jakość, wyposażenie i dobra cena w jednym

GIGABYTE GA-Z97X-Gaming 5 – czyli jakość, wyposażenie i dobra cena w jednym

GIGABYTE Z97X-GAMING 5 01

Nadal najpopularniejszą platformą wśród nowych zestawów komputerowych jest platforma Haswell i jej zmodernizowany wariant Haswell Refresh, na które składają się procesory Intel Core 4-generacji oraz płyty oparte o chipsety 8-generacji i 9-generacji o kodowych nazwach Lynx Point oraz Wildcat Point. Wśród nich najwyżej pozycjonowane są odpowiednio procesory Core i7-4790K oraz chipsety Intel Z97 Express. Ceny płyt głównych z układem Z97 zaczynają się od około 320 zł, dzięki czemu nie odbiegają one od wartości swoich starszych sióstr z chipsetami Z87 Express.

Płyta GIGABYTE Z97X-GAMING 5 wyposażona została m.in. w 8-fazową sekcję zasilania z czerwonymi radiatorami, obsługę konfiguracji multi-GPU poprzez sloty PCI Express 3.0 (SLI oraz CrossFireX), pinowe złącze do podłączenia portów USB 3.0 na przednim panelu obudowy czy optyczne oraz koncentryczne wyjścia S/PDIF.

Ponadto ww. konstrukcja posiada coraz częściej spotykaną w urządzeniach z chipsetami Intel 9-generacji sekcję audio odseparowaną od pozostałych elementów płytki PCB, której w tym przypadku towarzyszy także wzmacniacz słuchawkowy z markowymi kondensatorami. Dodatkowo mamy tu także złącze SATA Express, o którym więcej piszemy w dalszej części niniejszego tekstu.

Kolejnym ważnym punktem, a niekiedy decydującym o wyborze konkretnego producenta płyty głównej oraz modelu jest cena, a ta w przypadku produktów GIGABYTE często jest jedną z atrakcyjniejszych spośród rynkowych konkurentów. Opisywany w niniejszym artykule model cechuje się bardzo dobrym stosunkiem do oferowanych możliwości, dzięki wysokiej jakości zastosowanych do jej budowy podzespołów.

Intel Haswell inside

Firma Intel w zasadzie nie wprowadziła jakichkolwiek większych zmian w procesorach oraz chipsetach dla platformy Haswell Refresh. Odświeżona platforma to po prostu dopieszczona i pozbawiona kilku mniej lub bardziej znaczących wad, technologia zaprezentowana wraz z jednostkami Haswell i towarzyszącym im chipsetom Lynx point.

W jednostkach Intel Core 4-generacji oraz ich zmodernizowanych odpowiednikach nadal z płyty głównej przesyłane jest tylko jedno napięcie – VccIN – którego standardowa wartość wynosi 1,8V. Nim z kolei zarządza już dalej procesor, a dokładnie znajdujący się w jego wnętrzu kontroler napięcia, który steruje napięciem dla rdzeni, układu graficznego, magistrali pierścieniowej czy System Agenta.

Szczegółowy schemat chipsetów 9-generacji (Wildcat Point) prezentujemy poniżej.

Intel Z97 Express chipset diagram

Jedną z głównych zmian i jednocześnie nowości w konstrukcjach opartych o chipsety Z97 jest złącze SATA Express (10 Gb/s). Nie jest ono jednak dostępne we wszystkich konstrukcjach tego typu, niemniej częściej zetkniemy się z urządzeniem w nie wyposażonym, niż warianty dysponujące jedynie standardowymi portami SATA III (6 Gb/s).

 

1. Wprowadzenie
2. GIGABYTE GA-Z97X-Gaming 5 i jej porównanie z innymi modelami GIGABYTE
3. Opis budowy płyty głównej
4. UEFI dualBIOS
5. Dołączone autorskie oprogramowanie GIGABYTE
6. Zestaw testowy
7. Testy wydajności
8. Podsumowanie

 

O użytkowniku Łukasz Szałas

Pasjonat motoryzacyjny i komputerowy. Wieloletnia praktyka w konfiguracji zestawów komputerowych poparta dogłębną wiedzą z zakresu informatyki.