Home / Aktualności / GEFORCE GTX 900 – NVIDIA szykuje powtórkę sytuacji z serią GTX 300

GEFORCE GTX 900 – NVIDIA szykuje powtórkę sytuacji z serią GTX 300

NVIDIA GEFORCE GTX 900 series 01

Według najnowszych informacji jakie pojawiły się w sieci wynika, że firma NVIDIA zamierza powtórzyć taktykę zastosowaną w przypadku serii GTX 300 i pomijając w oznaczeniach desktopowych kart graficznych typoszereg GTX 800, przechodząc od razu do do oznaczeń GTX 900.

Opisywany w niniejszej wiadomości przypadek gigant z Santa Clara po raz pierwszy zastosował podczas wprowadzania na rynek kart graficznych opartych o architekturę Fermi (GPU GF1xx). Wówczas to następcy modeli z serii GTX, GTS oraz GT 2xx zamiast nosić oznaczenia zaczynające się od cyfry 3, otrzymały bowiem symbole zaczynające się od cyfry 4. Zabieg ten miał symbolizować znaczny skok wydajności względem kart poprzedniej generacji.

Oznaczenia GeForce GT 3xx oraz GeForce 3xx zarezerwowane zostały w przypadku desktopowych modeli jedynie dla kart OEM (Original Equipment Manufacturer), zaś w przypadku układów mobilnych dla linii GeForce 3xxM, GeForce GT 3xxM oraz GeForce GTS 3xxM.

Wszystko wskazuje bowiem na to, że i tym razem historia się powtórzy, ponieważ już od pewnego czasu NVIDIA wprowadza na rynek mobilne układy graficzne z oznaczeniami typu GTX 880M itp. Niewykluczone, iż w niedalekiej przyszłości pojawią się na rynku OEM także karty graficzne dla komputerów stacjonarnych, które będą nosiły nazwy z oznaczeniami GTX 800.

Tym samym na rynku detalicznym nie zobaczymy kart GTX 880 i GTX 870, lecz modele o symbolach GTX 980 oraz GTX 970, które zostaną oparte o GPU z rodziny GM204 (architektura Maxwell).

Być może już w dniach 9 lub 10 września 2014 NVIDIA zaprezentuje dwie ww. karty graficzne, zaś ich rynkowa premiera przypaść ma na dzień 19 września, kiedy to minie umowa poufności tzw. NDA (non-disclosure agreement). Z kolei w następnym miesiącu swoją premierę może mieć następca serii GTX 760, który nosić będzie nazwę GTX 960.

NVIDIA GEFORCE GTX 900 series 02

Źródło: VideoCardz

O użytkowniku Łukasz Szałas

Pasjonat motoryzacyjny i komputerowy. Wieloletnia praktyka w konfiguracji zestawów komputerowych poparta dogłębną wiedzą z zakresu informatyki.