Home / Aktualności / Dota 2 – poradnik dla początkujących

Dota 2 – poradnik dla początkujących

cover

Tak więc przełamałeś się – zamierzasz sprawdzić, czym w ogóle się wszyscy ekscytują, kiedy rozmawiają o Dota 2. Twoi znajomi grają, Twoi znajomi znajomych grają, słyszysz o tym, że Dota jest także jedną z najpopularniejszych dyscyplin esportowych, w których zawodowi gracze zgarniają milionowe pule nagród.

Na szczęście nie musisz się bać przed ruszeniem w nieznane, albowiem ten mały poradnik pomoże Ci wypłynąć na szerokie (i głębokie) wody skomplikowanej gry i jednocześnie wciągającej gry, jaką jest Dota 2.

Z czym się to je

Czym w ogóle jest Dota 2? Dwójka w tytule sugeruje, że mamy do czynienia z sequelem, czyli następcą produkcji, której pełna nazwa brzmi Defence of the Ancients, a która to gra była oryginalnie modem do strategii czasu rzeczywistego WarCraft III, który z kolei zapoczątkował gatunek MOBA (Multiplayer Online Battle Arena).

Modyfikacja ta zyskała sobie sporą popularność i w efekcie… za powstawanie pełnoprawnego następcy zabrało się studio Valve, co wywołało małą wojnę z Blizzardem, twórcą WarCraft III.

Obie firmy na szczęście doszły do porozumienia i w efekcie dzisiaj Dota 2 jest jedną z najpopularniejszych gier na PC. Duży udział ma w tym fakt, że gra jest w 100% darmowa i wymaga jedynie konta Steam do rozpoczęcia rozgrywki.

Dota 2 mapa

Jak sugeruje pełna nazwa Defence of the Ancients, w grze przyjdzie nam bronić tytułowych „ancientów”, czyli struktur umieszczonych w dwóch bazach po przeciwnych stronach mapy. Ta zaś podzielona jest na trzy główne „lane’y”, czyli trasy po których poruszają się creepy (bojowe stwory każdego ancienta). Te odradzają się regularnie w bazach obu rywalizujących frakcji, ale same w sobie nigdy nie zdołają sprawić, aby którakolwiek ze stron wygrała.

Aby uniknąć wiekuistej wojny, która nigdy nie miała by końca, w grze uczestniczą także gracze, po pięciu na stronę konfliktu. Każdy z nich wybiera przy rozpoczęciu rozgrywki bohatera z dostępnej puli ponad setki postaci – to jakimi postaciami gramy w danym meczu ma wielkie znaczenie, albowiem sukces zależy nie tylko od poszczególnych umiejętności każdego z grających, ale także od odpowiedniego doboru składu. W perfekcyjnej drużynie powinno znaleźć się miejsce dla różnych bohaterów pełniących różne funkcje, ale o tym nieco później.

Ogólnie, gra opiera się na rywalizacji dwóch zespołów, z których każdy próbuje zniszczyć ancienta, czyli główną strukturę w bazie przeciwnika. Ta jest oczywiście chroniona nie tylko przez przeciwników, ale także respawnujące się creepy w barakach oraz wieże obronne. Brzmi stosunkowo prosto, ale gra zawiera w sobie znacznie więcej głębokiej mechaniki i zależności, przez co jest dość trudna do „wejścia” dla zupełnie nowych graczy, którzy nigdy nie mieli do czynienia z gatunkiem MOBA.

  1. Wstęp
  2. Ogólna mechanika gry
  3. Bohaterowie
  4. Atrybuty bohaterów i zadawanie obrażeń
  5. Co kupować?
  6. Słowniczek

O użytkowniku Oskar Kuźniak

Informatyk, pasjonat, ponad 5 lat doświadczenia jako dziennikarz growy dla dużych polskich serwisów. Tysiące newsów, recenzji, wywiadów, testów (w tym sprzętu) oraz organizacji społeczności i turniejów esportowych.

2 komentarze

  1. Fajny tekst 🙂 Jakby co NiCro – zapraszam do wspólnej gry 🙂 My z Osaxem tłuczemy, więc podstawy możesz z nami opanować raz dwa 😀

  2. Bardzo fajny poradnik. Muszę powiedzieć, że autor się przyłożył. Ciekawie się go czyta i ma moim zdaniem dobrą strukturę.

    Przyda mi się bo zamierzałem zacząć grać w Dota 2 albo w LoLa. Jest ciekawy poradnik, więc chyba warto skorzystać.