Home / Telefonia mobilna / Czytnik linii papilarnych w iPhone 5S

Czytnik linii papilarnych w iPhone 5S

identyfikacja dotykowa iPhone 5S

Oczekiwany jako rewolucyjny czytnik linii papilarnych znalazł się tak jak przypuszczano w iPhone 5S. Choć zachowanie firmy Apple pozwala myśleć iż wprowadza ona rewolucyjną funkcję bezpieczeństwa smartfonu, tak jednak nie jest. Dobre kilka lat temu czytniki linii papilarnych pojawiły się m.in. w takich telefonach jak Motorola Atrix (2011).Niemniej jednak nowi nabywcy iPhona będą mogli się cieszyć odblokowaniem smartfonu bez konieczności wpisywania pinu (na ile możliwości można odbezpieczyć smartfon na Androidzie, ktoś wie?). Firma z Cupertino postarała się nawet na bardziej chwytliwą i do niej pasującą nazwę owego czytnika a mianowicie Touch ID (identyfikacja dotykowa).

Sam sensor ma rozdzielczość 500ppi a także 360 stopniową możliwość odczytu. Możliwe to było do osiągnięcia dzięki laserowej obróbce szafiru zamontowanemu w skanerze. Apple porównuje w tym przypadku łatwość korzystania i uczenie się czytania naszych linii papilarnych lepiej z każdym razem gdy z niej korzystamy do Siri. Sam sensor jest aktywowany tylko wtedy gdy jest potrzebna identyfikacja oszczędzając tym samym energię smartfona. Jednak ciekawszą informacją jest to, że pierścień wokół fizycznego przycisku w Iphone 5S umożliwia wykrycie obecności naszego palca bez konieczności naciśnięcia samego przycisku.

Chyba jako pierwszy raz Apple nie chciało brać odpowiedzialności za bezpieczeństwo posiadania milionów danych z linii papilarnych swoich klientów i zdecydowało się na inne rozwiązanie. Rozwiązaniem tym jest trzymanie tych zaszyfrowanych danych wewnątrz chipu A7 wewnątrz Iphona 5S. Żadne serwery Apple, chmura i tym podobne nie trzymają naszych danych.

Odblokowywanie 5S to nie jedyna funkcja tak długo przygotowywanej identyfikacji dotykowej. Za jej pomocą będziemy w stanie także zakupić muzykę w sklepie iTunes, aplikację, książki i inne rzeczy wspierające tą technologię.

IOS 7 jak poinformowało Apple ma zintegrowane funkcje do obsługi identyfikacji dotykowej, lecz tylko iPhone 5S ma sensor będący w stanie je zutylizować. Warto to nadmienić ze względu na uwagę iż iPhone 5C również ogłoszony dziś tego nie posiada.