Home / Komputery Stacjonarne / Płyty główne / CeBIT 2015: ASUS X99 Sabertooth – imponująca płyta główna

CeBIT 2015: ASUS X99 Sabertooth – imponująca płyta główna

ASUS_TUF-SABERTOOTH-X99-3D-CES2015Zaprezentowana podczas właśnie rozpoczętych targów CeBIT 2015 płyta główna ASUS X99 Sabertooth już podczas pierwszego wrażenia dostarcza pozytywne wibracje, a to nie tylko za sprawą solidnej konstrukcji ale aplikacji na Androida, za pomocą której możemy kontrolować tego tygrysa.

Mająca w swojej krwi gaming i overclocking płyta główna Asusa, reprezentuje również linię  TUF (The Ultimate Force), charakteryzującą się m.in dłuższą gwarancją. X99 Sabertooth już na wstępie kontynuuje tradycje poprzednika, oferując wzmocnienia z przodu i tyłu płyty, jak również zapewniając ochronę przeciw kurzowi dla nieużywanych slotów.

ASUS_TUF-SABERTOOTH-X99-3D-CES2015-02
Panel tylny został również nieco zmodyfikowany, zapewniając teraz przepływ powietrza przez otwory radiatorów chłodzących sekcje zasilania. Zapewne dociekliwi zauważą pojawienie się w tym modelu portów USB 3.1 Typu-A w kolorze turkusowym, najprawdopodobniej zarządzanych przez kontroler ASMedia.

Drugą nowością w płycie ASUS X99 Sabertooth jest jak już wspomnieliśmy narzędzie TUF Detective, będących połączeniem sprzętowego i programowego zarządzania, polegające na połączeniu tylnych portów USB i połączenia ich z dedykowaną aplikacją na smartfona, dzięki czemu użytkownik będzie mógł w ten sposób włączyć komputer, zrestartować go, wyczyścić CMOS, sprawdzić napięcia zasilające czy prędkości zegarów. Funkcja ta przypomina nam tą z ROG Connect (serii płyt dla graczy), lecz tym razem koncentruje się na smartfonach czy tabletach i pomija OC.

ASUS_TUF-SABERTOOTH-X99-3D-CES2015-01Kolejną innowacją na tej płycie można nazwać ulepszoną ochronę elektrostatyczną dla portów I/O na panelu tylnym, zintegrowany kontroler dla 11 prędkości wentylatorów i 12 czujników, jak również oprogramowanie do zarządzania nimi.

Ciekawostką jest to, że płyta ASUS X99 Sabertooth oferuje wsparcie dla urządzeń pamięci masowej NVM Express, w tym M.2 as oraz SFF-8639 poprzez złącze mini-SAS HD dostarczane dzięki karcie rozszerzeń ‚Hyper Kit’. To oznacza nic innego jak niewymierne korzyści z PCIe 3.0 x4, których pokaz możliwości mamy nadzieję zobaczyć już niebawem.

Na chwilę obecną nie podano kiedy i w jakich cenach ta seria płyt głównych pojawi się na rynku, lecz mając na uwadze pewne dodatki w postaci podwójnego SATA Express, USB 3.1 czy karty rozszerzeń Hyper Kit, może być ona nieco wyższa od tej znanej z płyt TUF.

Jeden komentarz

  1. USB 3.1 plus chłodzenie, zasilanie, 5 lat gwarancji. Kupujesz taką płytę i na parę lat masz z głowy. No i pięknie się prezentuje 😉