Home / Aktualności / AMD zwyciężca wojny konsolowej

AMD zwyciężca wojny konsolowej

xbox-one-vs-playstation-4
Uwaga wszystkich skierowana jest od pewnego czasu na Microsoft z ich konsolą Xbox One oraz Sony z nowym Playstation 4. Obie konsole pojawią się jeszcze w tym roku. Różnią się one pod względem wyglądu, ekosystemu oraz funkcji jakie będą oferowały (pomijając ekskluzywne tytuły na obie konsole) lecz prawie identyczne pod względem użytych komponentów.


Bez względu na to, która konsola będzie sprzedawała się lepiej i który z wymienionych producentów poniesie klęskę względem konkurenta to jedyną firmą, która w tej walce zwycięży jest firma AMD. Dostarcza bowiem ona procesory i chipsety do obu konsol (należy także wspomnieć konsolę Nintendo Wii U) a w dodatku także karty graficzne napędzające najnowsze maszynki do gier.

Jaki impakt dla graczy korzystających z PC może mieć ten fakt? Większy niż wam się może wydawać. Zarówno Xbox One jak i Playstation 4 będą wykorzystywać technologię x86 dostępną dla komputerów PC od wielu lat. Developerzy najpierw tworzyli gry na konsole a potem dopiero ich odpowiedniki na PC. Sytuacja ta może się teraz zmienić dzięki firmie AMD i użyciu jej układów w nowych generacjach konsol, zamiast dotychczas stosowanych jednostek PowerPC (konsole Xbox 360 czy Playstation 3). Tworzenie gier konsolowych i ich przekształcanie na wersje dla komputerów osobistych będzie teraz dziecinnie proste dzięki współdzielonej technologii przez komputery PC i konsole.

Z powody innej niż dotychczasowo technologii jak obaj producenci zaznaczyli, ich produkty nie będą wstecznie kompatybilne ze swoimi poprzednikami. Szczerze powiedziawszy to najnowsze konsole są niczym innym jak komputerami klasy PC stworzonymi jedynie do gier i zamkniętymi w innych obudowach. Dowodem tego mogą być chociażby wersje demonstracyjne Xboxa One, które były po prostu komputerami PC (co zostało zauważone podczas zawieszenia się wersji demonstracyjnej).