Home / Aktualności / AMD Radeon R9 Fury X – premiera, szczegółowe informacje

AMD Radeon R9 Fury X – premiera, szczegółowe informacje

AMD Radeon R9 FURY X 01

W dniu dzisiejszym swoją światową, oficjalną premierę mają karty graficzne Radeon R9 Fury X, które w standardzie wyposażane są w chłodzenie wodne typu AIO (All-in-One). Konstrukcje z tej serii na rynku będą konkurowały z urządzeniami opartymi o układy firmy NVIDIA z rodziny GTX 980 Ti.

Ponadto jedną z bardzo ważnych cech modeli z linii R9 Fury X zauważanych od razu po wyjęciu karty z pudełka są ich kompaktowe rozmiary, dzięki czemu bez problemu możemy zbudować wydajny komputer oparty o platformę Mini-ITX zamkniętą w dedykowanym takim rozwiązaniom obudowom w stylu Thermaltake Core X1 itp.

Dodatkowo jedną z najważniejszych nowości wprowadzonych w kartach Radeon R9 Fury X jest nowoczesny kontroler pamięci HBM (High Bandwidth Memory) 4096 bit, który oferuje przepustowość aż 512 GB/s! Sam układ GPU AMD Fiji wykonany jest w 28-nm procesie technologicznym i posiada on aż 4096 procesorów strumieniowych pracujących z częstotliwością 1050 MHz.

Układ graficzny posiada także 256 jednostek teksturujących TMU oraz 64 jednostki rasteryzujące ROP. Liczba 4096 po raz trzeci w specyfikacji Radeona R9 Fury X pojawia się przy ilości pamięci graficznej, która zainstalowana jest na płytce PCB. Jej taktowanie wynosi z kolei 500 MHz, co jednak przy tak potężnej szynie danych nie jest w żadnym stopniu tzw. wąskim gardłem – co potwierdza zresztą gigantyczna przepustowość jaką oferuje technologia HBM.

AMD zapewnia również, że w grach poziom hałasu generowanego przez chłodzenie wodne autorstwa Cooler Master nie powinien przekraczać wartości 32 dB. Sugerowana cena detaliczna kart Radeon R9 Fury X wynosi 649,99 dolarów, czyli tyle ile konkurencyjnego GTX-a 980 Ti. Obie karty oferują porównywalną (bardzo wysoką nawet w rozdzielczości 4K) wydajność, także fani obu firm powinni być w pełni usatysfakcjonowani z dokonanego wyboru, niezależnie od tego, który produkt wybiorą.

AMD Radeon R9 FURY X 05

AMD Radeon R9 FURY X 06

AMD Fiji GPU diagram

AMD Radeon R9 FURY X 04

AMD Radeon R9 FURY X 04a

Źródło: Internet

O użytkowniku Łukasz Szałas

Pasjonat motoryzacyjny i komputerowy. Wieloletnia praktyka w konfiguracji zestawów komputerowych poparta dogłębną wiedzą z zakresu informatyki.