Home / Aktualności / AMD Radeon R9 290X – nowe szczegóły oraz wyniki wydajności w grach

AMD Radeon R9 290X – nowe szczegóły oraz wyniki wydajności w grach

AMD Radeon R9 290XZ przyjemnością informujemy, że są już dostępne pierwsze wyniki wydajności nadchodzących Radeonów R9 290X. Poza nimi pojawiły się już także kolejne szczegółowe informacje odnośnie samej karty, wśród których znajdują się dokładne taktowania układu graficznego oraz pamięci.

Drodzy Czytelnicy jak zapewne już wiecie po lekturze naszego artykułu o Radeonach R7 oraz R9, AMD nie było zbyt szczodre podczas konferencji GPU’14 Tech Day w kwestii szczegółów dotyczących specyfikacji swoich najnowszych kart. Na szczęście ten stan dość szybko mija i możemy już dziś przedstawić kolejne informacje nt. Radeona R9 290X.

Otóż karty z rodziny R9 290X otrzymają rdzeń graficzny Hawaii XT, który będzie taktowany zegarem 1050 MHz, zaś zainstalowana na tej karcie pamięć GDDR5 pracować ma z częstotliwością 1125 MHz (efektywnie 4500 MHz). Jak już wiemy dzięki 512-bitowej szynie danych wartość ta pozwoli na uzyskanie bardzo wysokiej przepustowości pamięci. Materiały z konferencji AMD mówiły o efektownym taktowaniu na poziomie 5000 MHz oraz przepustowości powyżej 300 GB/s, podczas gdy dane uzyskane za pomocą programu GPU-Z informują nas o delikatnie niższym taktowaniu (jw.) oraz przepustowości wynoszącej 288 GB/s.

Z kolei wyniki wydajności jakie możemy zobaczyć na poniższych zdjęciach przedstawiają wydajność Radeona R9 290X na tle jej głównego rywala, którym jest GEFORCE GTX Titan. Zaprezentowane wyniki uzyskano w takich tytułach jak: Battlefield 3, Crysis 3, GRID 2, RAGE, The Elder Scroll V: Skyrim oraz Tomb Raider (2013).

Z wykresów tych wynika, iż nadchodzący Radeon R9 290X z powodzeniem rywalizuje z kartą GTX Titan będąc od niej wydajniejszy w następujących grach: Crysis 3, GRID 2 oraz w Tomb Raider (2013), podczas gdy w Battlefield 3 ich wydajność jest w zasadzie na identycznym, porównywalnym poziomie. Jedynie w dwóch pozostałych pozycjach (RAGE i The Elder Scroll V: Skyrim) bohater niniejszego newsa musi uznać bezsporną wyższość rywala.

Źródło: TechPowerUp