Home / Oprogramowanie / Adobe Flash player – krytyczna aktualizacja już dostępna

Adobe Flash player – krytyczna aktualizacja już dostępna

Adobe Flash patch released

Adobe Flash player, znana i ostatnio znów ponownie popularna wtyczka wyświetlająca treść multimedialną (ze względu na stopniowe jej uśmiercanie przez branżę i same Adobe), doczekała się krytycznej, tym samym zalecanej aktualizacji. Aktualizacja ta wymagana ze względów bezpieczeństwa łata 23 błędy znalezione we Flashu.

Wśród największych niebezpieczeństw jakie znalazły się pod lupą można wspomnieć o możliwości przejęcia naszego komputera, bądź jego szpiegowania. 

Tacy eksperci jak Google, Microsoft czy Kaspersky Labs informowali już wielokrotnie o potencjalnych problemach z Adobe Flash player, a bardzo duża ilość stron zaprzestała jej używania. Wiele źródeł zaleca jej całkowite odinstalowanie. Co więcej, niektóre przeglądarki blokują treść flasha aby uchronić użytkownika przed potencjalnym niebezpieczeństwem.

Tak na przykład sam Mozilla w przeglądarce Firefox załatała 40 różnych błędów, z czego ponad połowa oznaczona była jako krytyczna. Google z kolei uaktualniło swojego Chroma, przy czym zapłaciło ok. 13 tys. dolarów za znalezienie najważniejszych luk dwóm osobom. Microsoft także łatał swoje oprogramowanie, szczególnie pod lupę wpadł Internet Explorer oraz Edge, eliminując co najmniej 13 błędów związanych z bezpieczeństwem.

Jak widać, Adobe Flash Player jakkolwiek kiedyś nie przydatny i popularny broni się ostatkami sił przed katastrofą. Starania Adobe i innych mają na celu stopniową migrację na alternatywne rozwiązania, gdyż przy takiej adopcji flasha do jakiej doszło, proces ten nie nastąpi z dnia na dzień.